Co to jest okleina meblowa i jak ją przykleić?

Ciekawym i dość tanim sposobem na odświeżenie zniszczonej szafki, komody lub stolika jest okleina meblowa. Dzięki niej można bardzo szybko odnowić meble, które idealnie wpasują się w aranżację wnętrza. Okleina naprawdę może wyglądać świetnie, jeżeli zostanie starannie i prawidłowo przyklejona

Pierwsze wzmianki o okleinie w Polsce występują w piśmiennictwie XVI wieku. Do drugiej połowy XIX wieku otrzymywano ją przez cięcie płatów drewna piłą ręczną deseczek o grubość 2–5 mm. Następnie wprowadzano maszyny, w których użycie specjalnych noży pozwoliło na zmniejszenie grubości okleiny. Obecnie asortyment oklein jest bardzo szeroki i wciąż wykazuje tendencje do dalszego rozszerzania się.

Co to jest okleina meblowa i jakie są jej właściwości?

Pojęciem okleiny meblowej obejmuje się te wszystkie produkty, które można nakleić przede wszystkim na powierzchnie mebli. Najczęstszą formą takiej okleiny jest materiał samoprzylepny, który możemy umieścić bezpośrednio na meblu, bez konieczności użycia kleju.
Samoprzylepna okleina meblowa jest zazwyczaj wykonywana z drukowanej i wytłaczanej folii PVC. Jest ona zwykle wykończona nadrukiem, który dzięki odpowiedniej rozdzielczości doskonale odtwarza rysunek i fakturę odwzorowywanej powierzchni. Taki samoprzylepny produkt może być też pokryty laminatem. Przyjmuje się, iż im jego warstwa jest grubsza, tym większa jest wytrzymałość okleiny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Może ona być wykończona również sztucznym kauczukiem. Tego typu nawierzchnie można myć, co znacznie ułatwia ich utrzymanie w czystości. Samoprzylepne okleiny mogą także przypominać popularne gatunki drewna, takie jak dąb, orzech, sosna, jesion bambus, mahoń. Bardzo popularne są również motywy kamienia naturalnego, cegły, roślinne, witrażowe, figur geometrycznych i wiele innych. Ponadto można nadać wykańczanej powierzchni nadruk gazetowy albo literowy. Poza tym dostępne są w sprzedaży samoprzylepne okleiny meblowe monokolorystyczne. Sprawdzają się one doskonale w modnych minimalistycznych wnętrzach. Okleiny są najczęściej dostępne w postaci rolek o długości od 1, 5 do 2 m i szerokości 45-50 cm. Czasami można też zakupić okleiny w metrach bieżących.

Jak sprawnie przykleić okleinę meblową?

Wykończony okleiną element przetrwa sporo lat, jeśli wcześniej odpowiednio przygotujemy powierzchnię do oklejenia. Wskazane jest jej odpowiednie oczyszczenie, odtłuszczenie i wysuszenie. Ponadto powinna ona być wygładzona, na przykład przy użyciu drobnoziarnistego papieru ściernego. Zaleca się aby powierzchnie drewniane zagruntować. W ten sposób przygotowany element można okleić. Docinając okleinę można korzystać z siatki kratki. Warto pamiętać, iż okleinę należy przycinać z zapasem około 6 cm. Papier zabezpieczający okleinę należy usuwać sukcesywnie a przygotowaną okleinę przyklejać należy stopniowo zaczynając od góry. Aby uniknąć pod okleiną pęcherzyków powietrza, przyklejaną powierzchnie trzeba przez cały czas starannie dociskać, na przykład przy pomocy ściągaczki do wody, linijki albo deseczki. Pozostałą zbędną część okleiny można usunąć nożykiem do cięcia tapet.
Wykorzystując okleiny meblowe można zmienić wygląd starego zestawu meblowego. Ten stosunkowo nie drogi nowoczesny materiał pozwala odmienić meble i równocześnie wnętrze mieszkania.

Author: skorekmeble.pl