Jak odnowić stare drewniane meble: Praktyczne wskazówki i techniki renowacji

Drewniane meble są pięknym elementem wystroju wnętrza, które dodają mu charakteru i ciepła. Niestety, z czasem meble te zaczynają tracić swoje piękno i trwałość. Jak temu zaradzić? Oto praktyczne wskazówki i techniki renowacji, które pomogą Ci odnowić stare drewniane meble i przywrócić im dawny blask.

  1. Przygotowanie

Przed przystąpieniem do renowacji należy dokładnie ocenić stan mebli. Zauważyć należy wszelkie uszkodzenia, odpryski farby oraz ewentualne braki elementów. Następnie trzeba starannie oczyścić oglądane meble z kurzu i brudu. Można do tego wykorzystać np. szczotkę do naczyń lub odkurzacz z miękką końcówką. Kiedy meble zostaną dokładnie zdeformowane, trzeba znaleźć porządne miejsce, gdzie odbywać się będzie renowacja.

  1. Sposoby renowacji

a. Odmalowanie

Najtrudniejszą, ale i najbardziej widoczna techniką renowacji jest odmalowanie mebli. Odpryskująca farba należy zdrapać nożykiem lub skrobakiem. Następnie należy wypełnić pęknięcie szpachlą, a po wyschnięciu przeszlifować je papierem ściernym. Na końcu należy pomalować meble farbą do drewna, a gdy ta wyschnie, można je dodatkowo wypolerować.

b. Olejowanie

Olejowanie mebli to także skuteczna metoda odnowy. Polega ona na naniesieniu odpowiedniego oleju na drewniane elementy mebli za pomocą pędzla lub gąbki. Olejowanie mebli pozwala na przywrócenie im dawnej faktury i połysku.

c. Lakierowanie

Alternatywą do olejowania jest lakierowanie mebli. Należy tutaj pamiętać, że meble muszą być dokładnie czyste i suche. Na ten proces i jego wynik w bardzo dużej mierze wpływa ilość naniesionego lakieru. Po kilku warstwach warto przeszlifować powierzchnię i pokryć ją kolejną warstwą.

  1. Odnowienie starej szafy

a. Oczyszczenie drewna

Aby odnowić starą szafę, należy zacząć od oczyszczenia drewna z pozostałości farby, lakieru, wosku lub pyłu. Można to zrobić za pomocą specjalnego odkurzacza lub gąbki z wodą i mydłem. Szafę należy następnie przetrzeć szmatką i pozostawić do wyschnięcia na kilka godzin.

b. Polishowanie

Kolejnym krokiem jest polerowanie drewna. Można to zrobić za pomocą specjalnego preparatu lub pasty do drewna. Należy pamiętać, żeby używać środka, który nie zawiera silikonu. Wycierając szafę środkami do drewna, należy zwrócić uwagę na kierunek usłojenia drewna, dzięki temu uzyskamy najlepszy efekt.

  1. Odnawianie stolika kawowego

a. Usuwanie lakieru

Jeśli na stoliku kawowym znajduje się lakier, należy go najpierw usunąć. Można to zrobić za pomocą specjalnego środka chemicznego lub skrobakiem. Po usunięciu lakieru należy powierzchnię stolika przeszlifować z użyciem papieru ściernego. Na koniec należy dokładnie wyczyścić stolik z kurzu i wosku.

b. Malowanie

Po usunięciu lakieru i przeszlifowaniu powierzchni, stolik kawowy gotów jest do malowania. Można do tego wykorzystać specjalną farbę do drewna, która zabezpieczy go przed zniszczeniem. Po nałożeniu kilku warstw farby, stolik powinien zostać wypolerowany.

  1. Podsumowanie

Odnowienie drewnianych mebli nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy poświęcić trochę czasu i uwagi, a rezultaty będą widoczne. Dobrze odnowione meble będą pięknym i trwałym elementem wystroju wnętrza.

Author: skorekmeble.pl