Jak odświeżyć kuchnię: Praktyczne wskazówki i pomysły na aranżację

Planowanie odświeżenia kuchni

Wszechobecne życie domowe w czasach pandemii spowodowało, że wiele osób zwróciło swoją uwagę na wystrój swoich domów i pomieszczeń. Kuchnia to jedno z pomieszczeń, które jest szczególnie narażone na zabrudzenia i zużycia, dlatego też regularne odświeżenie może pomóc w zachowaniu prezencji i funkcjonalności tego pomieszczenia. Poniżej znajdują się praktyczne wskazówki i pomysły na aranżację, dzięki którym Twoja kuchnia odzyska swój blask.

Projektowanie

Przede wszystkim trzeba przemyśleć, co lubimy a czego nie w swojej obecnej kuchni. Czy chcielibyśmy coś zmienić? Nowe szafki, sprzęt AGD, dodatkowe odsłony okienne, mniejsze meble? W pierwszej kolejności warto stworzyć plan pomieszczenia wraz z dokładnym wskazaniem punktów świetlnych, punktów wodnych, kontaktów elektrycznych oraz miejsca, gdzie chcemy umieścić najważniejsze elementy wyposażenia.

Kolorystyka

Kolor może zrobić spore wrażenie, stąd warto nieco pobawić się barwami. Kuchnia w odcieniach zieleni lub turkusu może bardzo korzystnie wpłynąć na nasze samopoczucie, a czerwień doda energii. Jeśli nie lubimy nadmiaru kolorów, warto zdecydować się na jednolitą, jasną kolorystykę, która zapewni kuchni bardziej neutralny i spokojny wygląd.

Styl

W wyborze stylu warto kierować się trendami, ale przede wszystkim naszymi indywidualnymi upodobaniami – kuchnia to miejsce, w którym spędzamy dużą część naszego dnia, warto więc, aby była ona do nas “dostosowana”. Wybierzmy styl, który do nas pasuje – minimalistyczny, nowoczesny, rustykalny, industrialny lub klasyczny.

Meble i wyposażenie

Jeśli mamy już ustalony styl, warto zdecydować się na meble kuchenne. Warto wybierać meble funkcjonalne, które są łatwe w pielęgnacji. Koniecznie zastanówmy się nad ilością i wygodą użytkowania szuflad, górnego kółka szafek, a także ergonomią spodu blatu. Wyposażenie kuchni to kluczowy element – dobry sprzęt AGD (kuchenka, piekarnik, lodówka), zlewozmywak, baterie i podobne, to elementy których nie powinniśmy rezygnować, aby zachować wygodne i bezpieczne użytkowanie w kuchni.

Finał

Odświeżanie kuchni nie musi kojarzyć się z dużymi kosztami. Wystarczy kilka zmian, aby stworzyć piękne i praktyczne aranżacje. Warto zdecydować się na nowoczesne meble kuchenne o prostych i stonowanych kształtach, bez zbędnych ozdób i naddatków. Powinny być one wykonane z trwałych materiałów. Najważniejsze w kuchni to dobry sprzęt nawierzchniowy, który pozwoli na łatwe i skuteczne przygotowywanie posiłków. We wnętrzu warto zastosować dodatki, które składają się z jasnych i wyrazistych elementów, np. gładkich poduszek, kolorowych zasłon i dywanów.

Author: skorekmeble.pl