Płyta OSB to płyta wiórowa, która powstała ze sprasowanych przy użyciu wysokiej temperatury i ciśnienia, długich wiórów drzewnych (najczęściej pochodzących ze świerka lub sosny). Wiórki mają zazwyczaj długość od 10 do 14 centymetrów, a grubość około 0,6 milimetra. Są ze sobą połączone za pomocą żywicy melaminowo-uretanowej (w zależności od rodzaju płyty, może być użyte nieco inne spoiwo lub dwa).
Płyta OSB posiada ustalony układ wiór (stąd nazwa płyty – Oriented Strand Board). Są ich trzy warstwy: dwie zewnętrzne łączą ze sobą wióry ułożone równolegle do długiej krawędzi płyty, za to w środkowej warstwie wióry układają się do niej prostopadle. Takie rozmieszczenie wiór sprawia, że płyta OSB jest znacznie mocniejsza i sztywniejsza w okolicach osi głównej.
Powierzchnia płyty OSB jest porowata, a jej krawędzie bywają frezowane na wpust lub pióro, albo całkiem proste. Występuje w różnych rodzajach i wymiarach, aczkolwiek standardowo jej grubość oscyluje wokół 6030 centymetrów, szerokość między 125 a 207 centymetrów, za to długość waha się między 244 a 289 centymetrami.
Najpopularniejsza płyta OSB posiada powierzchnię 3,125 metra kwadratowego (125x250cm) i waży około 700 kilogramów na metr sześcienny. Płyta OSB dzieli się na cztery rodzaje, które między sobą różnią się budową i właściwościami. Płyta OSB-1 to najtańszy rodzaj. Nadaje się jedynie do korzystania w warunkach suchych, bowiem jej wióry łączone są przy użyciu żywicy mocznikowo-formaldehydowej, która nie jest odporna na wilgoć.
Płyta OSB-2 to materiał, który najczęściej wykorzystywany jest w roli płyt nośnych. Wióry w tej płycie połączone są ze sobą żywicą syntetyczną, która nie chroni płyty przed wilgocią, dlatego płyta OSB wymaga dodatkowej impregnacji. Płytę tę wykorzystuje się przede wszystkim we wnętrzu budynku.
W płycie OSB-3 użyty jest żywiczny klej poliuretanowy i żywica melaminowo-uretanowa, co sprawia, że płyta ta jest znacznie bardziej odporna na uszkodzenia i wilgoć. Podobnie jest z płytą OSB-4, która wyróżnia się jeszcze mocniej sklejonymi wiórami. Czyni ją to jeszcze wytrzymalszą i bardziej odporną na wilgotnienie.
Najnowsze komentarze