Jak urządzić małą łazienkę: Praktyczne pomysły i triki

Urządzanie małych łazienek nie musi być problemem. Niezależnie od tego, czy chcesz stworzyć funkcjonalną arkadową, romantyczną oazę relaksu, czy minimalistyczny kącik higieny osobistej, istnieją pomysły i triki, dzięki którym wąska przestrzeń stanie się idealnym miejscem do spędzania czasu. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych pomysłów i trików dotyczących urządzania małych łazienek.

 1. Zaprojektuj minimalistyczną łazienkę
  Chcąc urządzić małą łazienkę, warto zdecydować się na minimalistyczną aranżację. Im mniej elementów, tym bardziej przestronnie może wyglądać przestrzeń. Warto zainwestować w funkcjonalne szafki z wbudowanymi półkami, które pomogą w organizacji przestrzeni. Można wtedy ukryć wszystkie akcesoria łazienkowe w szafce, a jednocześnie mieć je zawsze pod ręką. Zamiast dużych lusterek warto zastosować małe, które odwrócą uwagę od niewielkich rozmiarów łazienki.

 2. Wybierz jasne kolory lub odcienie bieli
  Jasna kolorystyka optycznie powiększa przestrzeń. Dlatego w małych łazienkach warto postawić na jasne kolory lub odcienie bieli. Mogą to być kafle, farby, wanny i umywalki. Jasne odcienie wprowadzą do łazienki więcej światła i sprawią, że będzie ona wydawać się bardziej przestronna.

 3. Wpisz w małą łazienkę praktyczne rozwiązania
  Urządzając małą łazienkę, warto postawić na praktyczne rozwiązania. Można zastosować np. klapę kabiny prysznicowej, dzięki czemu po skończeniu kąpieli kabina zostanie złożona przez co zajmie mniej miejsca. Warto też zdecydować się na szafki z otwieranymi drzwiczkami, a nie szufladami. Drzwiczki zajmują mniej miejsca niż szuflady podczas otwierania. W przypadku miski WC warto wybierać modele o mniejszych wymiarach oraz z funkcją płukania wody, która nie musi być aż tak duża jak standardowa.

 4. Wybierz optyczne triki, aby powiększyć małą łazienkę
  Optyczne triki są dobrym rozwiązaniem w przypadku małych łazienek. Dzięki nim można powiększyć przestrzeń. Można zastosować chociażby lustro gwarantujące odbicie i dodatkowe światło. Można też zainwestować w kafelki w jasnych odcieniach, które odbiją światło i sprawią, że łazienka będzie wydawała się większa.

 5. Zastosuj inteligentne oświetlenie
  W małych łazienkach warto zainwestować w oświetlenie, które optycznie powiększy przestrzeń. Najlepiej sprawdzają się punktowe oświetlenia, które skupiają światło na wybranych elementach np. lustrze lub muszli klozetowej. Małe, dyskretne lampki podszafkowe idealnie sprawdzą się w łazience. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na kolor światła. W ciepłym świetle łazienka wyda się mniejsza niż w chłodnym.

Podsumowując, mała łazienka nie musi być problemem. Istnieją rozwiązania, które pozwolą wykreować przestrzeń, która będzie zarówno funkcjonalna, jak i estetyczna. Dlatego, aby stworzyć idealną łazienkę warto postawić na minimalistyczną aranżację, jasne kolory lub odcienie bieli, praktyczne rozwiązania, optyczne triki oraz inteligentne oświetlenie.

Author: skorekmeble.pl