Jak wybrać odpowiednie drzwi wewnętrzne do domu: Poradnik dla budujących i remontujących

Wybierając drzwi wewnętrzne do domu warto kierować się kilkoma ważnymi czynnikami, które wpłyną na estetykę oraz funkcjonalność naszego wnętrza. Przede wszystkim powinny one być zgodne z aranżacją pomieszczeń, stylu, a także charakteru domu. Warto zwrócić uwagę na jakość materiałów, z jakich zostały wykonane oraz na ich wytrzymałość. Jakie kryteria powinny wziąć pod uwagę osoby budujące lub remontujące swoje wnętrza? Oto kilka porad, które pomogą w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

I. Ustalenie stylu drzwi wewnętrznych

 1. Decydując się na wybór drzwi wewnętrznych, warto rozważyć, jaki styl wnętrza chcemy uzyskać.
 2. Obecnie bardzo popularne są minimalistyczne, proste i eleganckie drzwi przesuwane w systemie concealed. Idealnie pasują do nowoczesnych wnętrz, gdzie minimalizm i elegancja to kluczowe elementy.
 3. Klasyczne drzwi panelowe, o prostych lub ozdobnych formach, doskonale wpasują się w aranżacje wnętrz utrzymanych w stylu retro lub glamour.
 4. Drzwi drewniane, okleinowane oraz fornirowane to ponadczasowy wybór, który pasuje zarówno do tradycyjnych jak i nowoczesnych wnętrz.

II. Wybór materiałów

 1. Drzwi wewnętrzne wykonane z drewna to ponadczasowy wybór, który zapewnia wytrzymałość i estetykę. Drewno to materiał, który doskonale wpasuje się w każdą aranżację wnętrza.
 2. Coraz częściej decydujemy się także na drzwi z blachy stalowej lub aluminium, które są wytrzymałe, trwałe, oraz nie wymagają takiego samego nakładu finansowego jak drzwi z drewna.
 3. Drzwi wewnętrzne z MDF-u to rozwiązanie ekonomiczne, jednak nie są one tak trwałe jak modele wykonane z drewna czy metalu.
 4. Warto zwrócić uwagę na elementy wykończenia, takie jak klamki, zawiasy czy szkło w drzwiach, które powinny być solidne i odporne na zniszczenia.

III. Wyposażenie drzwi wewnętrznych

 1. Poza wyborem materiału i stylu drzwi, ważne jest także ich wyposażenie.
 2. Dzięki specjalnym wkładkom antywłamaniowym oraz zamkom, drzwi wewnętrzne będą stanowiły dodatkową ochronę przed włamaniem.
 3. Jednym z ważniejszych elementów są zawiasy, które powinny być mocne i wytrzymałe.
 4. Wiele modeli drzwi wewnętrznych posiada także funkcję dźwiękoszczelności, dzięki czemu można zwiększyć prywatność w domu, a jednocześnie zmniejszyć hałas dobiegający z innych pomieszczeń.

IV. Rodzaj drzwi wewnętrznych

 1. Drzwi przesuwne to rozwiązanie funkcjonalne, wygodne oraz oszczędzające miejsce. Idealnie nadają się do mniejszych pomieszczeń lub tych, gdzie potrzebna jest łatwa realizacja przepływu osób.
 2. Drzwi składane to rozwiązanie, które umożliwia otwarcie ich na połowę. Idealnie nadają się do pomieszczeń, gdzie chcemy uzyskać poczucie przestronności, a jednocześnie zachować pewną prywatność.
 3. Drzwi otwierane na zewnątrz to idealne rozwiązanie dla pomieszczeń z dużą przestrzenią i wąskim wejściem.

V. Ceny drzwi wewnętrznych

 1. Ważnym aspektem podczas wyboru drzwi wewnętrznych jest cena.
 2. Drzwi z drewna są zazwyczaj najdroższym rozwiązaniem, ale są również najtrwalsze i najpiękniejsze wizualnie.
 3. Modele wykonane z blachy stalowej lub aluminium są zazwyczaj tańsze, ale równie trwałe i solidne.
 4. Drzwi wewnętrzne z MDF-u to najtańsze rozwiązanie, które niestety nie będzie tak trwałe jak modele z drewna czy metalu.

Author: skorekmeble.pl