Jak wykonać renowację schodów drewnianych: Instrukcja krok po kroku dla miłośników naturalnego drewna

Schody drewniane to element wystroju wnętrz, który cieszy się dużą popularnością ze względu na swoją elegancję i naturalne piękno. Jednak, jak każdy element wykończenia, podlegają one procesowi zużycia i wymagają renowacji. W tym artykule przedstawimy instrukcję krok po kroku dla miłośników naturalnego drewna, którzy chcą zrehabilitować swoje schody drewniane.

  1. Przygotowanie: dokładny przegląd schodów

Przede wszystkim, należy dokładnie obejrzeć całą powierzchnię schodów i zidentyfikować uszkodzone fragmenty drewna. Wykonując tę czynność, warto rozłożyć na schodach papier lub folię, aby na nim oznaczyć wszystkie uszkodzenia. Po zidentyfikowaniu problematycznych miejsc, warto dokładnie wymierzyć ich rozmiary i na ich podstawie przygotować materiały.

  1. Demontaż stopni

Często przed planowaną renowacją konieczne jest demontaż wszystkich stopni schodów. Taki zabieg pozwala na dokładne oczyszczenie drewna, wzmocnienie uszkodzonych elementów oraz dokładne przygotowanie ich do lakierowania czy malowania. W tym celu należy usunąć wszystkie elementy osadzone na stopniach, takie jak poręcze, listwy ozdobne czy metalowe elementy ozdobne.

  1. Cyklinowanie drewna

Po usunięciu ze schodów elementów osadzonych na nich można przystąpić do ich cyklinowania. Jest to zabieg, polegający na szlifowaniu warstw drewna w celu pozbycia się starego lakieru, farby i innych uszkodzeń powierzchni. W celu dokładnego oszlifowania drewna należy użyć szlifierki orbitalnej z papierem 120–180.

  1. Reparacja drewna

Po wykonaniu cyklinowania drewna można zacząć procedurę napraw. Uszkodzone elementy drewniane trzeba wymienić na nowe, a miejscowo nadwornym stosować bezbarwne środki, które pozwolą na łączenie drewna, takie jak żywica epoksydowa. Po upłynięciu czasu potrzebnego na utwardzenie żywicy, należy powierzchnię ścierać, aby uzyskać gładką i równą powierzchnię schodów.

  1. Odbudowanie i ustawienie stopni i podestów

Po zakończeniu procesu reparacji drewna, należy ułożyć wszystkie stopnie i elementy podestowe na swoim miejscu. Należy pamiętać, aby dokładnie przykręcić je i umocować w miejscu, w którym będą pozostawać stabilne i odporne na wszelkie działania. Po dokładnym osadzeniu stopni i schodów, można położyć nowe osłony schodów, które będą ozdabiać całą konstrukcję.

Podsumowanie

Renowacja schodów drewnianych, mimo swojej skomplikowanej natury, jest niezwykle potrzebnym zabiegiem, który odświeży nasze wnętrza i nada im nowego życia. W tym celu, należy dokładnie przygotować materiały, przystępując do usuwania uszkodzeń powierzchni schodów, a także reparacji, lakierowania oraz malowania powierzchni po zakończeniu zabiegu. Na koniec, warto doczyścić powierzchnię schodów oraz dokładnie umocować je w swoim miejscu, aby uzyskać piękny i stabilny element dekoracyjny.

Author: skorekmeble.pl