Jak zbudować taras z drewna kompozytowego: Praktyczne wskazówki i porady

Planowanie i przygotowanie podłoża

Jeśli chcesz zbudować taras z drewna kompozytowego, nie możesz ominąć etapu planowania i przygotowania podłoża. To ważny krok, który pomoże uniknąć problemów związanych z osiadaniem tarasu, pęknięciami i nierównościami. Sprawdź bezpieczeństwo przyszłego tarasu, czyli czy podłoże nie jest zbyt miękkie, nie ma tam korzeni drzew czy innych przeszkód. Koniecznie wykonaj odpowiednią izolację przeciw wilgoci i zastosuj odpowiednią izolację termiczną. Przed przystąpieniem do układania desek z drewna kompozytowego, musisz mieć pewność, że cała podbudowa jest stabilna, dobrze wypoziomowana i gotowa do dalszej pracy.

Montaż podkładów i mocowań

Podkłady i mocowania to kluczowe elementy konstrukcyjne każdego tarasu. Odpowiednie wyrównanie podkładów oraz ich układ to podstawa, aby taras był dobrze ułożony. W zależności od wybranego systemu mocowań, zadbaj o ich odpowiednie umiejscowienie na desce kompozytowej, co zapewni jej stabilność i uniknie odkształceń. Zdecyduj się na trwałe mocowania, najlepiej wykonane ze stali nierdzewnej, które gwarantują długą żywotność i wytrzymałość konstrukcji na różnorodne warunki atmosferyczne oraz obciążenie tarasu.

Montaż desek z drewna kompozytowego

Wszystkie deski z drewna kompozytowego powinny być układane na podkładach na stałych odległościach. Przy wyborze koloru, zastanów się, jak ma prezentować się taras – wprowadzenie ciemniejszych elementów z pewnością stworzy efektowny kontrast. Pomyśl również o kierunku układania desek – można zastosować układ przeciwległy, ale też pasujący. Często w kształtowaniu tarasu pomocne będą skrzyżowane linie, które nadadzą przestrzeni ciekawego charakteru.

Porady i wskazówki

  • Zanim przystąpisz do budowy tarasu, dokładnie przyjrzyj się dokumentacji produktowej desek z drewna kompozytowego. Zwróć uwagę na ich parametry techniczne i właściwości, jakie posiadają.
  • Taras z desek z drewna kompozytowego to stosunkowo nietypowe rozwiązanie, dlatego warto przemyśleć, czy nasza przestrzeń nadaje się do takiego rozwiązania.
  • Ceny desek z drewna kompozytowego wahają się w zależności od jakości, a w zasadzie od liczby składników, które wchodzą w ich skład. Na rynku dostępne są modele dwuskładnikowe oraz, znacznie droższe, trójskładnikowe. Tym pierwszym polecamy na tarasy o niewielkim obciążeniu i niewielkim natężeniu ruchu, natomiast te trójskładnikowe są idealne na tarasy zintegrowane z basenem lub sauną.
  • Jeśli nie masz doświadczenia w budowaniu tarasów, lepiej zdecyduj się na ich montaż przez fachowców. Ma to wpływ na bezpieczeństwo użytkowania przestrzeni, a co ważniejsze, pozwoli Ci uniknąć kosztownych błędów i późniejszych napraw.
  • Częstym błędem popełnianym podczas budowy tarasu z drewna kompozytowego jest brak lub niedostateczne ułożenie izolacji przeciw wilgoci. Pamiętaj o tym, ponieważ wilgoć powoduje nie tylko ograniczenie praktycznego użytkowania przestrzeni, ale również zniszczenie całej konstrukcji.
  • Taras z drewna kompozytowego to rozwiązanie, które jest coraz chętniej wybierane przez właścicieli domów i mieszkań. Przede wszystkim ze względu na swój niebanalny wygląd oraz łatwość utrzymania w czystości. Kolejnym atutem jest odporność na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, co również ma wpływ na wydłużenie czasu użytkowania tarasu.

Author: skorekmeble.pl