Oświetlenie w domu – jak wybrać odpowiednie lampy i żarówki

Oświetlenie domowe – jak dobrać odpowiednie źródła światła i jakie są popularne rodzaje lamp

Odpowiednie oświetlenie jest bardzo ważne dla każdego domu. Jest to jednak nie tylko kwestia funkcjonalności, ale również estetyki, która wpływa na ogólny styl wnętrza. W obecnych czasach, pozornie bardzo proste wcześniej zadania, jakim jest wybór odpowiednich lamp i żarówek, stało się nie lada wyzwaniem. W związku z tym, warto poznać kilka podstawowych zasad, które pomogą nam podjąć właściwą decyzję.

 1. Rodzaje lamp i ich zastosowanie w pomieszczeniach

Istnieje wiele rodzajów lamp, które znacznie różnią się konstrukcją, kształtem, wymiarami, materiałem wykonania, a także stopniem jasności i kierunkowości światła. Znajomość tych podstawowych cech jest niezwykle istotna przede wszystkim ze względu na to, w jakim pomieszczeniu zamierzamy użyć nowej lampy.

 • Lampy sufitowe – raczej dedykowane do dużych i przestronnych pomieszczeń, np. salonu, sypialni czy kuchni, gdzie potrzebujemy dużych ilości światła, w sposób równomierny rozłożonego na całą powierzchnię. Dzięki temu, zyskujemy optymalne i przyjemne wrażenie wizualne, bez zacieniających elementów, ale także możliwość skupienia światła na konkretnych obszarach (np. stół w kuchni, strefa wypoczynku w salonie).

 • Lampy stołowe i biurkowe – są to lampy, które idealnie sprawdzą się w sytuacji, gdy chcemy „dodatkowego” źródła światła, ale raczej w mniejszych przestrzeniach, jakie reprezentuje sypialnia czy kącik do pracy. Dzięki umieszczeniu lampy blisko źródła naszej uwagi, np. blisko łóżka czy biurka, zyskujemy wygodę oraz komfort użytkowania.

 • Lampy podłogowe i stojące – te modele powinny stanowić wybór do bardziej reprezentacyjnych pomieszczeń w naszym domu, np. salonu, czy jadalni, gdzie dają mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Mogą spełniać rolę samodzielnego elementu wystroju, albo dopełniać styl pomieszczenia.

 • Oświetlenie punktowe – to rodzaj lamp, które skierowane są nie tylko w dół, ale także w bok, lub w górę. Te modele sprawnie podkreślą nie tylko wybrane elementy aranżacyjne w pomieszczeniu, ale także dają możliwość wyodrębnienia ciekawych zacienionych obszarów.

 1. Jasność i rodzaj emitowanego światła

Właściwe wybranie jasności światła jest równie ważne jak wybór odpowiedniego kształtu lampy. Jasność światła może wpłynąć na percepcję pomieszczenia, wpływać na nasz nastrój i wprowadzać określony nastrój do wnętrza.

 • Źródła światła zimnego – zapewniają mocne światło, świetnie sprawdzą się w kuchni, łazience, a także holu. Sprawiają wrażenie bardziej chłodnego pomieszczenia, optymalizują koncentrację przy pracy – czytanie, gotowanie, dokładne wykonywanie czynności hobbystycznych.

 • Źródła światła ciepłego – zapewniają bardziej stonowane, naturalne światło. Idealne do naszej sypialni, pokoju dzieci i na przykład salonu – tam, gdzie oczekujemy relaksującego, przyjemnego wrażenia.

 1. Rodzaj żarówki

Istotny wybór jest też związany z rodzajem żarówki, która ma wpływ na jakość i kolor światła, ale także na oszczędność energii lub trwałość naszego oświetlenia.

 • Żarówki LED – są to żarówki bardzo energooszczędne, a co za tym idzie, stanowią przede wszystkim ekonomiczne rozwiązanie. Ich istotną cechą jest również duża trwałość – praktycznie nie są podatne na awarie i wymianę. W ofercie dostępne są zarówno modele zimne, jak i ciepłe światło.

 • Żarówki halogenowe – jedne z najpopularniejszych, znajdziemy w nich szerokie spektrum kolorów, co idealnie sprawdza się w sytuacjach, gdy zależy nam na produkowaniu ciepłego, relaksującego światła.

 • Żarówki zwykłe – to klasyczne rozwiązania, znane i popularne od lat, które jednak nie oferują oszczędności energii. Należy jednak pamiętać, że są one czasami bardziej wydajne niż żarówki energooszczędne, funkcjonując nawet na poziomie 100 watów.

 1. Wybór stylu i designu

Przy wyborze odpowiedniej lampy nie można zupełnie zaniedbywać estetyki oraz wyglądu lampy. Styl naszych wnętrz powinien wpłynąć na wybór konkretnego modelu lampy, który będzie stanowił jeden ze składników jego klimatu.

 • Elegancki styl – jeśli urządzamy salon lub jadalnię, idealnie sprawdzą się lampy w stylu klasycznym lub nowoczesnym, elegancko wykończone, z metalowymi lub szklanymi elementami.

 • Nowoczesny styl – w przypadku surowych, minimalistycznych wnętrz dobrze sprawdzą się lampy z prostą formą, jasne kolory, a także z cienkimi, metalowymi stelażami.

 • Industrialny styl – do bardziej surowych, loftowych pomieszczeń polecamy oświetlenie, wykończone drewnem i metalowymi meblami, np. żyrandole na bazie drabinek, halogeny przypominające reflektory, lampy podłogowe zwykle układające się w formie lampy kopalnianej.

 1. Podsumowanie

Wybranie odpowiedniego oświetlenia jest kluczowe dla ogólnego wizerunku mieszkania lub domu, ale także dla komfortu naszego korzystania z pomieszczeń. Warto więc rozważyć warianty, które nie tylko będą dostosowane do funkcji, ale również stylowo uzupełnią całe wnętrze. Patrząc na to z perspektywy ekonomicznej, warto zdecydować się na lampy energooszczędne, które będą oszczędzać nasz portfel, ale również środowisko naturalne.

Author: skorekmeble.pl