Rzeźba w drewnie w domu – czy to się może udać?

Przez długi czas we wnętrzach polskich domów królował styl skandynawski. Biel, szarość, pojedyncze elementy wyróżniające się. Większość domów i mieszkań wyglądała jak z katalogu popularnej sieciówki i nie wyróżniała się niczym szczególnym. Z czasem styl ten był tak popularny, że stał się wręcz nudny i z coraz większą chęcią osoby urządzające nowe wnętrza szukały nowych rozwiązań i czegoś, co całkowicie odmieni powtarzalność wnętrz. Jednym z możliwych sposobów na urozmaicenie nudnych wnętrz stały się wyraziste dodatki. Czy rzeźba w drewnie sprawdzi się w tej roli?

Rzeźby – jak je aranżować?

Nie ulega wątpliwości, że rzeźby nie są zwykłymi, częstymi i popularnymi dodatkami domowymi. Raczej kojarzą się nam z muzealnymi eksponatami. Jednak dzięki temu, że drewno staje się na powrót coraz bardziej popularne w naszych domach, nie tylko w formie zwykłych i zupełnie prostych mebli, dużo częściej pojawiają się one w różnego rodzaju katalogach inspiracyjnych. Pamiętać trzeba jednak o tym, że rzeźby nie są łatwe w aranżacji i potrzeba naprawdę sporo wyczucia smaku i estetyki, żeby zrobić to dobrze i estetycznie. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że rzeźba w drewnie nie jest czymś w zupełności naturalnym i zwykłym, tylko potrzebuje właściwej sobie aranżacji w tym także towarzystwa. Bardzo łatwo sprawić, że rzeźba będzie wyglądała tandetnie. Dlatego należy bardzo dużą uwagę przykuwać do tego, w jakim otoczeniu znajduje się dany obiekt.

Jeśli mamy duży dom i możemy sobie pozwolić na to, żeby nasza rzeźba stała w miejscu, gdzie będzie jedynie ona jedna i ani ona nie będzie niczym zasłaniania ani nie będzie zasłaniać nic innego, to warto to wykorzystać. Dużo gorzej jest w niewielkich pomieszczeniach, które nie pozwalają na wyeksponowanie danego dodatku i po prostu w nim giną. Łatwo wtedy o przesadę i sprawienie, że nasza rzeźba po prostu zaginie.

Rzeźby w drewnie znajdziesz m.in u tego artysty: grzegorz-michalek.pl

Co zamiast okazałej rzeźby? Ornamenty drewniane

Jeśli marzą się nam piękne drewniane ozdoby, ale nie mamy warunków na to, żeby pozwolić sobie na wielkie rzeźby, okazałe figury, to zawsze pozostają nam jeszcze ornamenty. Ich obecność może się urzeczywistnić w elementach mebli, nogach krzeseł, zdobieniach na komodach. Ornamenty drewniane mogą także posłużyć jako same w sobie ozdoby na ścianę. Pięknie wyglądać będą w otoczeniu roślin i innych naturalnych materiałów. Tutaj znacznie trudniej przesadzić i sprawić, że proste drewniane ozdoby staną się czymś nieestetycznym i czymś, na co nie będziemy chcieli patrzeć. Dlatego jest to wybór dla mniej odważnych.

Author: skorekmeble.pl